20 03 2008

5.ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

5.Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi5.Ayın ebeveynler üzerinde özel bir anlamı vardır.Çünkü,bebeğin ilk kıpırtıları ve hareketleri bu 5.ayda başlar.

 

5.ayda ceninin derisi hala buruşuktur çünkü onu dolduracak hiçbir yağ daha oraya ulaşmamıştır ama kırmızımsı görüntüsünü kaybetmiştir.Kafatasında saçlar daha boldur.Parmaklarının ucunda tırnaklar vardır.Göz kapakları tamamen gelişmiştir, hala kapalıdır.Organları büyümeye ve gelişmeye başlar.Diş kökleri gelişmeye başlar.Bu dönem duyusal gelişim için çok önemlidir. Beyinde koku, tat, görme ve dokunma için özelleşmiş alanlar gelişir.


Cenin kendisini çevreleyen amniotik sıvıyı emerek yutma hareketine hazırlanmaktadır.Çünkü yapılan deneylerde amniotik sıvının içine renki bir madde enjekte edildiğinde birkaç saat sonra bu renkli suyun ceninin bağırsaklarında olduğu görülmüştür.

Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Akciğerler kendi saflarında gelişimlerini sürdürür.Ekografi 3.aydan itibaren solunum hareketlerini tespit etmeye izin verir.

 

Cenin şimdi 25.cm.boyunda,dört haftalıkken olduğunun 100 katıdır.Ancak büyüme dönemi sona erdi.Doğduğunda boyu ancak 2 katına çıkmış olacak,buna karşın ağırlık 6 katı olacaktır.Bu dönemdeki 500 gr.dan,genelde bebeklerin doğduklarındaki ağırlığı olan 3 kiloya çıkacak.

Daha yakın görünümleri için resimlerin üzerine tıklayınız…

’Anne Karnında Bebeğin aylara göre Gelişimi’konu başlığına buradan dönebilirsiniz…

 

Gelişini bir başka heyecanla bekleyen tüm Anne ve Baba adaylarına,Bebeklerini sağlıkla kucaklarına alacakları sağlıklı ve huzurlu zamanlar dilerim.

 

Yeni Doğacak Bebeklere Farklı İsimler

Çin Takvimiyle Cinsiyet Tahmini  

Bebek Odası Hazırlarken…

 Anne-Çocuk Kategorisindeki Tüm Yazılar

 

5795
0
0
Yorum Yaz