07 02 2007

Astıma ne iyi gelir?

Astıma İyi gelen Şifalı Bitkiler

*Akciğerdeki hava yollarının (bronşların) daralmasıdır. Kıl, toz, yumurta, süt, aspirin ve çiçek tozu astım sebebi olabilir. Bronşiyal astımda balgam çikarma ve hırıltılı öksürük görülür.

*Sigarayı bırakmalı, şişmanlamamalı ve üzülmemelidir. Katkı maddeleri astımlı hastalar için zararlı olmaktadır.Süt çocuklarinda inek sütü alerjisi olursa doktora danışarak diyetten süt çikarilmalidir.

 

At kuyruğu, biberiye, çemen, ebegümeci, hünnap, ısırgan otu, sinirli ot, semiz otu, adam otu, ban otu, lavanta ve mahlep kullanılır.

Adaçayı astım hastaları için yararlıdır. 1 tatlı kaşigi yaprak 1 su bardağı kaynar su içine konur demlenir. İki dakikadan daha fazla kaynatılmamalıdır. 10 dakika demlenir. Süzüldükten sonra günde 2-3 bardak içilir. Anason suda kaynatılır ve içilir. Tohumu çay gibi demlenir.

Andız otu astım için : eskiden tüberküloz tedavisinde kullanıldığı bilinen andız otu kökü, ezilip balla karıştırılarak yenirse, astıma faydalıdır. Yarım tatlı kaşi ince kıyılmış andız otu kökü orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir ve 8-10 saat

3652
0
0
Yorum Yaz