14 01 2009

Brüksel Lahanasının faydaları nelerdir?

Brüksel Lahanasının faydaları nelerdir?

Brokoli gibi kansere yakalanma rizikosunu büyük ölçüde azaltan bir başka kış sebzesini veren Brüksel lahanası, Turpgiller'dendir. Anayurdu bilinmeyen bitki, ABD ve Avrupa'da yaygın şekilde yetiştirilmektedir. Türkiye'de de tarımı başlamış olup sebze, halk arasında yavaş yavaş tanınmaktadır.

Brüksel lahanası denilen başçıklar iki boyutta görünür. Minik olanları, koyu renkli ve hoş kokuludur. Başçık irileştikçe rengi açılır ve kokusu keskinleşir. Brüksel lahanası, çorbası yapılarak, 2-3 dakika haşlanıp et yemeklerinin yanına garnitür olarak konularak yenilir. Minik olanları dondurulup sonra tüketilmeye daha uygundur.

Besin değerleri nelerdir?

100 gr. çiğ (pişirilmemiş) Brüksel lahanasının içerdiği besin değerleri şunlardır: 42 kalori; 4,2 gr. protein; 6,4 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 4 gr. lif; 72 mgr. fosfor; 32 mgr. kalsiyum; 450 mgr. potasyum: 1,1 mgr. demir: 115 mgr. C vitamini: l mgr. E vitamini ve önemli değerlerde A vitamini kaynağı betakaroten ile folik asit.

Sağlığımız için Brüksel Lahanası…

Brüksel lahanası, düşük kalori değerine karşılık potasyum ve demir gibi mineraller ile A, C ve E vitaminlerini yüksek oranlarda içeren çok yararlı bir besindir. Bunların yanı sıra;

Turpgiller'deki tüm sebzeler gibi, özellikle akciğer, mide ve kalınbağırsak (kolon) kanserlerine yakalanma rizikosunu en aza indirger.

C, E ile A vitamini (betakaroten) gibi antioksidan maddeleri yüksek oranda içerdiğinden kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarak illetine tutulma rizikosunu da düşürür.

Yüksek oranlarda demir minerali ile folik asit içerdiğinden kansızlığı ve doğum yapacak kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir.

 Yüksek oranda potasyum minerali içermesi nedeniyle yüksek tansiyonu düşürür ve tansiyonu belli düzeyde tutar.

Not:: Turpgiller familyasındaki tüm sebzeler gibi Brüksel lahanası da bedenin iyot emilimini azaltır. Bu nedenle haftada 3-4 kezden daha sık Brüksel lahanası yiyen kişiler, bunun yanı sıra zengin iyotlu besinler ya da iyotlu tuz aldıklarına emin olmalıdır. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde durum böyledir.Kaynak

Etiketler:Brüksel lahanasının faydaları,brüksel lahanası nelere iyi gelir,brüksel lahanası iyi gelir,brüksel lahanasının besin değerleri,brüksel lahanasının yararları,brüksel lahanasının yararı,brüksel lahanasının zararları,brüksel lahanasının kalorisi...

Bu yazılarla da ilgilenebilirsiniz...

Baklanın faydaları nelerdir??

Bamyanın Faydaları nelerdir?

Bezelyenin Faydaları nelerdir?

Biberin Faydaları nelerdir?

Börülcenin Faydaları nelerdir?

Brokolinin Faydaları nelerdir?

Brüksel Lahanasının Faydaları nelerdir?

Enginarın Faydaları nelerdir?

Fasulyenin Faydaları nelerdir?

Havucun Faydaları nelerdir?

Ispanağın Faydaları nelerdir?

Karnabaharın Faydaları nelerdir?

Kerevizin Faydaları nelerdir?

Lahananın Faydaları nelerdir?

Marulun Faydaları nelerdir?

Patatesin Faydaları nelerdir?

Patlıcanın Faydaları nelerdir?

Pırasanın Faydaları nelerdir?

Salatalığın Faydaları nelerdir?

Sarımsağın Faydaları nelerdir?

Soğanın Faydaları nelerdir?

Turpun Faydaları nelerdir?

 

822
0
0
Yorum Yaz