14 01 2009

Soğan nelere iyi geliyor?

Soğan nelere iyi geliyor?

Soğanda bol miktarda A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler bulunduğunu kaydeden uzmanlar, kalp ve prostat bozukluğu, pankreas tembelliği (şekerliler), sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda verdiğini, bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını bildiriyor.

 

Soğanın, vücuttaki fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırdığını ve kanda şeker seviyesini düşürdüğünü kaydediyor.

Fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldüğünü ve o ülke halkının uzun yaşadığını ifade eden uzmanlar, soğanın, karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizlediğini ve gıdaların orada vücudu zehirlemesini önlediğini, bağırsak kurtlarını döktüğünü bildiriyor.

Uzmanlar, ağızda soğan kokusunu gidermek için yemekten sonra biraz ekmek kabuğu veya maydanoz çiğnenmesinin yeterli olduğunu söylüyor. Uzmanlar ayrıca, soğanın patateslerden ayrı, kuru, soğuk bir yere kaldırılması gerektiğini, çünkü soğan ve patatesin birbirini etkilediğini ve soğanın, patateslerden salınan nemle yumuşadığını hatırlatıyor.

100 gr. çiğ (pişirilmemiş) kuru soğanın içerdiği besin değerleri şunlardır: 38 kalori; 1,5 gr. protein; 9 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,1 gr. yağ; 0,6 gr. lif; 56 mgr. fosfor; 27 mgr. kalsiyum; 0,5 mgr. demir; 10 mgr. sodyum; 157 mgr. potasyum: 12 mgr. magnezyum; 40 IU A vitamini; 0,03 mgr. B1 vitamini; 0,04 mgr. B2 vitamini; 0,2 mgr. B3 vitamini: 0,l mgr. B6 vitamini: 10 mcgr. folik asit: 10 mgr. C vitamini ve 0,3 mgr. E vitamini.

Yeşil soğanın bazı besin değerleri kuru soğandan daha yüksek, bazıları da daha düşüktür. Yeşil soğanın besin değerleri şöyle sıralanabilir: 45 kalori; 10,5 gr. protein; 1 gr. karbonhidrat; yağ ve lifi eser miktarlarda; 40 mgr. kalsiyum; 5 mgr. sodyum; 231 mgr. potasyum; 20 IU A vitamini ve 25 mgr. C vitamini.

Ayrıca soğan;

Bol bol soğan yemenin, bedenin kansere yakalanması rizikosunu azalttığı savunulmaktadır.

Soğan, bedenin savunma sistemini güçlendirir: Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve gastrit gibi enfeksiyon hastalıklarına iyi gelen ve geleneksel olarak bu nedenle tüketilen bir besindir.

Son zamanlarda yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre, soğanın kalbi güçlendirdiği ve koroner damarları genişlettiği ileri sürülmektedir.

Soğan bedende bulunan kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür, ama iyi kolesterol düzeyini artırır.

 

 

Soğan, yağlı yemeklerin yenmesinden sonra bedende kolesterol yükselmesi ve kanın pıhtılaşması olaylarını önler: Çok fazla yağlı yemek yiyen kişilerde meydana gelen bu gibi sakıncalı durumlar, yemeklerde bol soğan bulunması halinde ortadan kalkar.

Soğan idrar söktürücüdür: Bu etkisiyle bedendeki toksinlerin atılmasına ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Soğan midevidir: iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca müshil etkisi de vardır.

Soğan suyuyla zinde kalın…

Geleneksel besin maddelerini kullanarak, zindeliğinize yeniden kavuşmanız mümkün.

Günümüzün yorucu şartları altında kendinizi iyi hissetmek için Mısırlı, Fransız, Çinli ve hatta Japonlar’ın geleneksel besin maddelerini kullanarak, zindeliğinize yeniden kavuşmanız mümkün.

Örneğin Fransızlar gün boyu zindelik amaçlı her
sabah bir parça soğan tüketirdi. Araplar ise daha genç ve sağlıklı görünebilmek için soğan suyunu balla karıştırarak gün boyunca içerlerdi. Yüzyıllardır Avrupa’dan Mısır’a, eski Roma’dan Çin’e ve hatta Japonya’ya kadar birçok ülkede tedavi amaçlı kullanılan sarmısak da; mide asidini düzenleyip, sindirime yardımcı oluyor ve kan akışını hızlandırıyor.

İçerdiği maddeler sayesinde derinin kendini yenilemesini hızlandıran safran ise sağlıklı ve canlı bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı oluyor. Demir ve çinko bakımından çok zengin bir besin maddesi olan midye; oksijeni hücrelere taşıyor ve metabolizmanın gelişmesini sağlıyor. Ayrıca midye, 18 mikrogram B12 vitamini içeriyor.


Soğan kalbin de dostudur…

Soğan eski çağlardan beri gıda olarak kullanılan şifalı bir bitkidir.
Binlerce yıl önce taşlara yazılan yazılardan fevkalade yararlı olduğunu
görüyoruz. Soğanın halk hekimliğinde kullanılması binlerce yıllık
tecrübeye dayanır. Bunlar papirüs kağıtlarına veya taşlara yazılarak
ifade edilmiştir. Soğanın birçok hastalıklara karşı kullanılması ihtiva
ettiği bazı etkili maddelerden ileri gelmektedir. Mesela taşıdığı
sulfosid sebebiyle antibiotik etkiye sahiptir.

Soğanın, halk hekimliğinde uzun süre kullanılan ve bilimsel olarak da
kliniklerde etkisi tesbit edilen iki önemli tedavi edici özelliği
vardır.

Kalbi güçlendirir, dolaşım bozukluğunu giderir: Soğan suyu kalbi
güçlendirmektedir. Ayrıca kan basıncını (tansiyonu) düşürücü etkiye
sahiptir. Kan yapımına yardımcı olur ve ağır kansızlık vakalarını
ortadan kaldırır. Kan temizleyici etkisi yanında kalp çarpıntısını
giderir. Kalp hastalıklarının belki de başında kalp enfarktüsü
gelmektedir. Bu şifalı bitki kalbimizi enfarktüse karşı da
korumaktadır.Kaynak

Etiketler:Soğanın faydaları,soğanın faydaları ve zararları,soğan neye iyi gelir,soğan iyi gelir,soğanın faydası,soğan kürü,soğan suyu,soğan suyu zayıflama,soğanın suyu,soğan suyu maranki,soğan suyu zayıflatırmı,soğan suyu cilt bakımı,soğanın cilde faydaları,soğan kürü ibrahim saraçoğlu...

Bu yazılarla da ilgilenebilirsiniz...

Baklanın faydaları nelerdir??

Bamyanın Faydaları nelerdir?

Bezelyenin Faydaları nelerdir?

Biberin Faydaları nelerdir?

Börülcenin Faydaları nelerdir?

Brokolinin Faydaları nelerdir?

Brüksel Lahanasının Faydaları nelerdir?

Enginarın Faydaları nelerdir?

Fasulyenin Faydaları nelerdir?

Havucun Faydaları nelerdir?

Ispanağın Faydaları nelerdir?

Karnabaharın Faydaları nelerdir?

Kerevizin Faydaları nelerdir?

Lahananın Faydaları nelerdir?

Marulun Faydaları nelerdir?

Patatesin Faydaları nelerdir?

Patlıcanın Faydaları nelerdir?

Pırasanın Faydaları nelerdir?

Salatalığın Faydaları nelerdir?

Sarımsağın Faydaları nelerdir?

Soğanın Faydaları nelerdir?

Turpun Faydaları nelerdir?

10373
0
0
Yorum Yaz